Kære nyhedsbrevsmodtager
Denne gang har vi nyt om efterårets arrangementer. Vi har forsider til to kommende udgivelser. Og ligesom vi sidst delte et uddrag af Giorgio Bassanis De guldindfattede briller, deler vi denne gang et uddrag af Josed Winklers Natura morta. Endelig skriver vi også lidt om udsigten til fjernelse af bogmomsen.
1. Arrangementer 2. To forsider 3. Et uddrag af Josef Winklers Natura morta 4. Fjernelse af bogmomsen
|
|
1. Arrangementer
Perverse bøger Torsdag d. 11. september kl. 17 er der "Fordærvet salon om perverse bøger". Hvorfor har man mon kontaktet os? Nuvel, det er vi naturligvis ikke for fine til. Arrangementet finder sted på Blågårds Bibliotek, Blågårds Plads 5, 2200 København N. Det er en del af Golden Days. I panelet sidder forfatter Cecilie Lind, kritiker ved Information Bodil Skovgaard Nielsen og Mads Peder Lau Pedersen fra Sidste Århundrede. Arrangementet er gratis og uden forhåndstilmelding nødvendig. Der er en facebookside om det HER, og man kan se Københavns Bibliotekers side om arrangementet HER, hvis man har forladt facebook, fordi dét foretagende er ved at være lige perverst nok.
Lille Bogdag D. 20. og d. 21. september er der Lille Bogdag igen. Nøj, hvor vi glæder os! Om alt går vel, har vi to forpremierer med på dagen, ligesom vi er ude at lufte Denton Welchs Jomfrurejse for første gang. Det finder sted på Designmuseum Danmark i år, og begge dage er der adgang fra 10.30-18.00. Lørdag d. 20. fortæller oversætter Theis Duelund endda om Jomfrurejse kl. 14.30 og læser op fra den i sektionen Found in Translation. Man kan se det fulde program og liste over deltagende forlag HER. Vi håber at se mange af jer. Og sælge nogle bøger, både nye og gamle.
Bogforum Endelig er der Bogforum igen i år, hvor vi som vanligt deltager på Mikroforlagsområdet. Det er 7.-9. november, billet er nok en god ide (der har været run på de senere år), og der er facebookevent HER.
|
|
2. To forsider
Denne gang kan vi dele forsider til de to kommende bøger. De har ikke været på facebook endnu, så det er en slags premiere for nyhedsbrevsmodtagerne. (Endnu en grund til at melde sig til nyhedsbrevet, vi siger det bare). Her er først forsiden af Natura morta af Josef Winkler. Winkler er den første nulevende forfatter, vi har udgivet. Han har vundet omtrent alle litteraturpriser i de tysksprogede verden og regnes af nogle for kandidat til Nobelprisen.
I kortromanen ser vi lumre blikke rettet mod skridtregioner, obskøne fagter og sanselige berøringer, vi ser plastiksmykker formet som sutter, en tandløs frølårssælgerske med sorte chimpansenegle, katolske artefakter, isspisende nonner, fotograferende turister, slagteraffald, samfundets udstødte, gadesælgere, døde fisk, slagtere, der kløver hare- og fårehoveder.
Men navnlig følger vi figensælgerskens søn, den smukke sorthårede dreng Piccoletto, hvis inciterende øjenvipper er så lange, at de berører hans fregneoversåede kind. Og især følger vi livet på markedspladsen Piazza Vittori Emanuele, hvor døden er allestedsnærværende i form af slagtere og fiskehandlere, og hvor livet udfolder sig i billedmættede scener, almindelig markedslarm og gentagne motiver og karakterer.
Kortromanen er oversat af Silas Blume og med et efterord af Philip Martinussen.
|
|
Forsiden til Giorgio Bassanis De guldindfattede briller er også klar. Den skrev vi om i seneste nyhedsbrev, så I får ingen længere epistel her. Bogen er oversat og med noter af Rasmus L. Bojesen.
|
|
Vi sender et nyt nyhedsbrev ud, når bøgerne er klar til forudbestilling.
|
|
3. Et uddrag af Josef Winklers Natura morta
Her følger et kort uddrag af kortromanen eller den "romerske novelle", som den kaldes af forfatteren. Vi kommer ind cirka midtvejs i bogen:
|
|
Uddraget er temmelig repræsentativt for Winklers detaljeorienterede stil, hvor det er, som om kameraet zoomer ind på og dvæler længe ved detaljerne for at tilskrive dem en afgørende betydning, der er på nippet til at unddrage sig læseren. Det er også en meget sanselig bog.
|
|
4. Fjernelse af bogmomsen
Der har været meget opmærksomhed om, at regeringen med sit finanslovsforslag lægger op til nulmoms på bøger for at fremme læselysten. Om den målsætning lykkes, må tiden (og evalueringerne) vise. For et lille forlag som vores er det svært at vide, hvad det konkret vil betyde, men eftersom vi sandsynligvis har en del studerende blandt væres læsere, håber vi på et lidt øget salg.
Nulmoms vil formentlig betyde billigere bøger, men det er ikke sikkert, at vi over én kam kan barbere 20 % af bøgernes udsalgspris. Reelt er profitmarginen udhulet siden vi startede, fordi transport- og lageromkostninger er steget markant siden da, fordi vi betaler vores oversættere bedre end i begyndelsen, og fordi profitmarginen på især de små billige bøger til 150 kr. i udsalgspris, som er dem, vi sælger flest af, i forvejen ikke er ret høj. I kombination med at det er blevet sværere at få fondsmidler, kan vi nok ikke love, at alle udsalgspriser reduceres med 20 %, simpelthen fordi det er blevet sværere at få den enkelte titel til at løbe rundt. Det skal ikke være nogen klagesang, blot en nøgtern konstatering af, at vilkårene i enhver branche naturligvis ændrer sig over ti år.
Men vi kan love, at vi vil forsøge for at holde priserne nede og forhåbentlig kunne barbere noget af prisen.
Indtil næste gang ønskes I alt det bedste fra Sidste Århundrede. Vi håber at se mange af jer til de kommende arrangementer.
|
|
Brug venstre/højre pile til at navigere i diasshowet eller stryg til venstre/højre, hvis du bruger en mobilenhed